zena pali mirisnu svecu u braon posudi

Zašto vaša sveća nema jak miris? Najčešći uzroci i rešenja

Sveća miriše odlično dok je ne zapalite, ali kada gori, miris je jedva primetan.

Ovaj problem poznat je mnogima, a posebno frustrira one koji se bave izradom sveća. Kao kreator sveća, znate koliko je važno da miris bude snažan i postojan, jer je to ono što privlači kupce.
 

U ovom tekstu ćemo istražiti najčešće greške u izradi koje dovode do slabog mirisa sveće i ponuditi savete kako ih ispraviti. Iako je tekst prvenstveno namenjen onima koji prave sveće, može biti koristan i svima koji žele da bolje razumeju kako funkcionišu mirisne sveće i zašto ponekad ne ispunjavaju očekivanja.

 

mirisna sveca saveti za jak miris

 

Pre nego što se posvetimo mogućim greškama u izradi sveće, postoji nekoliko jednostavnih i lako rešivih faktora koje bi trebalo da proverimo kod svake sveće koja ne emituje dovoljno mirisa:


Da li je prošao period očvršćavanja od dve nedelje?

Mirisne sveće nakon izlivanja zahtevaju odredjeno vreme da se vosak i mirisno ulje skladno sjedine i dostignu optimalnu čvrstoću i stabilnost. Uobičajeno, period očvršćavanja traje između 24h i 72h u slučaju parafinskog voska, ali nekim voskovima može biti potrebno i do 14 dana da se potpuno stabilizuju. Ako palite sveću pre nego što je prošao ovaj period, može se desiti da miris bude slabiji nego što bi trebalo.

Da li je fitilj previše skraćen?

Fitilj koji je previše kratak može ograničiti sagorevanje sveće. Kada je fitilj premali, plamen neće biti dovoljno jak da stvori veći otopljeni sloj voska, a samim tim ni miris neće biti dovoljno intenzivan.
Preporučuje se da fitilj bude dug oko 5 mm, kako bi sveća ravnomerno sagorevala i omogućila isparavanje mirisnih ulja.

Da li sveća gori dovoljno dugo?

Da bi sveća oslobodila punu aromu, treba da gori dovoljno dugo da se otopi gornji sloj voska do ivica posude. Kako se otopljeni sloj povećava, već nakon 30-60min možete proceniti da li će sveća zadovoljiti standarde po pitanju mirisa. Nemojte donositi sud o intenzitetu mirisa pre isteka ovog vremena ili odmah nakon paljenja.   

Veličina prostora u odnosu na veličinu sveće 

Veće prostorije zahtevaju veće sveće ili više manjih sveća, kako bi se postigao željeni intenzitet mirisa. U suprotnom, miris može biti slab ili čak neprimetan. 
Npr. sveća prečnika 8cm, u čijoj izradi je korišćeno 8% mirisnog ulja, optimalno pokriva približno 25m2 prostora. Sveće testirajte u prostorijama odgovarajuće kvadrature.

 
Cirkulacija vazduha

Ako je sveća smeštena u prostoru sa dobrom cirkulacijom vazduha, mirisne čestice koje se oslobađaju mogu lakše putovati i proširiti se po čitavoj prostoriji, ili čak dalje, prateći prirodan tok vazduha u prostoru. Jednostavna promena mesta gde sveća gori može uticati na njen miris. Kako biste poboljšali raspršivanje mirisa, ostavite vrata otvorena da bi se miris slobodno širio. 

Anosmija

Ponekad miris sveće može biti slabiji jednostavno zbog privremene anosmije – stanja kada nos postaje “neosetljiv” na odredjene mirise. Ako ste dugo izloženi jednom mirisu, vaše čulo mirisa može postati preplavljeno i više nećete osećati miris sveće, iako ga drugi i dalje osećaju. Dobar način da se ovo proveri je da nakratko napustite prostoriju i ponovo se vratite – to može pomoći da osvežite čulo mirisa.

 



Proveravanjem ovih faktora, možete lako ustanoviti da li je problem u samoj sveći ili u načinu na koji je koristite. Ako ste prošli kroz sve ove stavke i problem sa mirisom i dalje postoji, sledeći korak je da se pozabavite greškama u izradi sveće.

 

upaljene mirisne svece za ugodan vecernji ambijent

 

Kada pravite sveće pažljivo razmotrite sledeće korake u procesu:


Izbor voska

Vrsta voska koju koristite može značajno uticati na to kako će se mirisna ulja oslobađati dok sveća gori. Različiti voskovi imaju različite sposobnosti zadržavanja i oslobađanja mirisa. Na primer, sojin vosak ima tendenciju da sporije ispušta miris, što ga čini pogodnim za duže gorenje, dok parafinski vosak brže oslobađa miris, stvarajući intenzivniji mirisni doživljaj u kraćem vremenskom periodu. Odabir pravog voska ključan je za postizanje željene jačine mirisa.

 

Izbor fitilja

Veličina i vrsta fitilja imaju ključnu ulogu ne samo u ravnomernom sagorevanju sveće, već i u efikasnom oslobađanju mirisa. Fitilj koji je premali neće stvoriti dovoljno toplote da otopi vosak do ivica, čime se smanjuje površina koja ispušta miris.
S druge strane, preveliki fitilj može izazvati prebrzo sagorevanje i pregrevanje sveće, što dovodi do prevelikog plamena i niza drugih problema, izmedju ostalog i smanjenog mirisa.

Zato je važno odabrati kvalitetan i adekvatan fitilj koji će stvoriti optimalnu temperaturu pri kojoj vosak ravnomerno sagoreva, a miris se oslobađa na stabilan i dugotrajan način.

 

Kvalitet i vrsta mirisnog ulja

Korišćenje proverenih, visokokvalitetnih ulja se podrazumeva kad želite da napravite dobru sveću. Lošiji kvalitet ulja može dovesti do nepravilnog sagorevanja, slabog mirisa ili čak do stvaranja dima. Zato je važno birati ulja koja su formulisana i testirana za upotrebu u svećama.

Neka ulja su prirodno snažnija, poput mirisa citrusa, koji imaju tendenciju da budu izrazito intenzivni. S druge strane, nežni cvetni mirisi obično su suptilniji i manje primetni kada se sveća zapali. Zbog toga je važno uskladiti očekivanja s vrstom mirisnog ulja koje koristite.

 

Količina mirisnog ulja

Odnos između voska i količine mirisnog ulja mora biti pažljivo izbalansiran. Ako dodate previše ulja, sveća neće sagorevati pravilno i može doći do razdvajanja voska i ulja, dok premala količina ulja može rezultirati slabim mirisom.
Proizvođači sveća obično preporučuju određeni procenat mirisnog ulja u odnosu na težinu voska, obično između 6% i 10%, ali to zavisi od vrste voska i ulja.

Detaljnije informacije o pravilnim proporcijama i savete za postizanje optimalne mirisne mešavine možete pronaći u našem tekstu Mirisna matematika.

Takođe, na našem sajtu možete koristiti i Kalkulator za određivanje količine mirisa u sveći, koji će vam pomoći da precizno izračunate idealnu količinu mirisnog ulja u odnosu na vosak.

 

Temperatura na kojoj se dodaju ulja

Da bi mirisna ulja pravilno integrisala u vosak, važno je da ih dodate na odgovarajućoj temperaturi. Ako ulje dodate dok je vosak previše vruć, može doći do isparavanja ulja pre nego što se sveća ohladi, dok dodavanje ulja na nižim temperaturama onemogućava potpunu disperziju što rezultira slabim i neujednačenim mirisom sveće.
Optimalna temperatura za dodavanje ulja zavisi od vrste voska, ali obično se kreće između 75°C i 85°C. To osigurava da ulje ostane u vosku i da se miris ravnomerno oslobađa tokom gorenja sveće.



Ove ključne tačke su osnova za pravilnu izradu sveća koje će osloboditi intenzivan, prijatan miris u svakom prostoru.

 

 

 

Nazad na Magazin

Ostavite komentar

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

We recommend

To make a quality candle, it is necessary to use quality wax. Choose one of our proven good waxes!